Philips 24PHS6808 24/LED/HD/Smart TV
149,00
VAT included
249,00
Save100,00
Ref: 00822591
Estimated delivery 18/05/26 from
5,99
36-month warranty
Similar
Technical specifications
Display
Display diagonal:
61 cm (24")
HD type:
HD
Display technology:
LED
LED backlight:
Yes
Screen shape:
Flat
Native aspect ratio:
16:9
Supported video modes:
576p, 720p
Supported graphics resolutions:
1280 x 720 (HD 720), 1366 x 768
Native refresh rate:
60 Hz
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Display diagonal (metric):
60 cm
TV tuner
Tuner type:
Analog & digital
Analog signal format system:
PAL, SECAM
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD
Smart TV
Smart TV:
Yes
Internet TV:
Video on Demand (VOD) support:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Video apps:
Amazon Prime Video, Netflix, YouTube
Audio
Number of speakers:
2
RMS rated power:
6 W
Audio decoders:
Dolby Atmos
Equalizer:
Equalizer bands quantity:
5
Auto volume leveller:
Network
Wi-Fi:
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Web browser:
Design
Product colour:
Black
VESA mounting:
Panel mounting interface:
75 x 75 mm
Signal strength indication:
Stand colour:
Black
Performance
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Teletext function:
Teletext:
1000 pages
Teletext standards:
Hyper-text
Subtitles function:
Video formats supported:
AVI, HEVC/H.265, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VP9
Audio formats supported:
AAC, FLAC, MP3, WAV, WMA, WMA-PRO
Image formats supported:
BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG
Subtitle formats supported:
ASS, SMI, SRT, SSA, SUB, TXT
High Dynamic Range (HDR) supported:
Ports & interfaces
Audio Return Channel (ARC):
HDCP:
HDCP version:
2.3
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
USB 2.0 ports quantity:
2
RF ports quantity:
RF connector type:
F, IEC
Common interface (CI):
Common interface Plus (CI+):
HDMI ports quantity:
3
Management features
Electronic Programme Guide (EPG):
Programming period:
8 day(s)
Picture mute (for radio):
ECO mode:
On/Off timer:
Firmware upgradeable:
Firmware upgradeable via:
Auto upgrade wizard, Network, USB
Power
Power consumption (typical):
3 W
Power consumption (standby):
0.3 W
Energy efficiency class (SDR):
E
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
17 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
30 kWh
AC input voltage:
220 - 240 V
AC input frequency:
50 - 60 Hz
Energy efficiency scale:
A to G
Power supply type:
Internal
Operational conditions
Operating temperature (T-T):
5 - 35 °C
Weight & dimensions
Width (with stand):
546 mm
Depth (with stand):
154 mm
Height (with stand):
352 mm
Weight (with stand):
3.2 kg
Width (without stand):
546 mm
Depth (without stand):
81 mm
Height (without stand):
331 mm
Weight (without stand):
3 kg
Packaging data
Package width:
630 mm
Package depth:
132 mm
Package height:
425 mm