Itek ITPSESI500 ATX Power Supply 500W 80+ Active PFC 12cm Fan
VAT included
Last unit
39,00
Save14,01
Ref: 00823776
Estimated delivery 18/05/26 from
3,99
- Itek ITPSESI500 Power Supply with 500W output for high-performance systems - 80 Plus certification ensures energy efficiency and lower heat generation - Active PFC for stable and safe power delivery, protecting components - Silent 12 cm fan provides optimal cooling and quiet operation - Equipped with 3 SATA connectors for hard drives and SSDs, and EPS connector (4+4 pins) for advanced motherboards - Sturdy construction and quality materials for long lifespan - Ideal for desktop computers, workstations, and gaming systems
36-month warranty
Similar
Technical specifications
Power
Total power:
500 W
AC input voltage:
100 - 240 V
Power Factor Correction (PFC) type:
Active
Power protection features:
Over current, Over power, Over voltage, Overload, Short circuit, Under voltage
Ports & interfaces
Motherboard power connector:
20+4 pin ATX
Motherboard power cable length:
60 cm
SATA power cable length:
500 mm
Number of SATA power cables:
3
EPS power connector (4+4 pin):
Yes
CPU power cable length:
70 cm
Cabling type:
Non-Modular
Performance
80 PLUS certification:
80 PLUS
Purpose:
PC
Power supply unit (PSU) form factor:
ATX
ATX version:
2.31
Design
Product colour:
Black
Cooling type:
Active
Fan diameter:
12 cm
Number of fans:
1 fan(s)
On/off switch:
Yes
Weight & dimensions
Width:
140 mm
Depth:
150 mm
Height:
86 mm